ANGLICKÝ BULDOK / BULLDOG - POPIS PLEMENE

Odvážný pes, který budí respekt, ale přitom je velmi dobrosrdečný a laskavý. Anglický buldok je rád se svou rodinou, kterou miluje a nedá na ni dopustit. Je to výborný společník dětí, se kterými si rád hraje a dokáže se přizpůsobit malému i většímu dítěti. Má své specifické projevy, jako je funění a občasné chrochtání při vzrušení či hře. Toto plemeno se dožívá v průměru 11 let.

Vzhled plemene buldok

Toto plemeno se řadí mezi středně velká plemena. Výška v kohoutku dosahuje 38 – 40 cm. Hmotnost psa je zhruba 25kg a feny 23kg. 
Podsaditý, silný a kompaktní pes. Hlava je vzhledem k tělu poměrně velká. Nos a nozdry jsou široké, velké a černé. Čelisti jsou silné, dolní čelist lehce přesahuje horní čelist, nahoru zatočená a při zavřené tlamě by zuby neměly být vidět.

 buldokvzhled_kabcr

 

Oči jsou středně veliké a kulaté. Barva očí je téměř černá. Uši jsou malé a tenké, vysoko nasazené, růžicově stočené. Ocas je nízko nasazený, měl by být rovný a nesený směrem dolů. Končetiny jsou svalnaté a silné. Tlapy jsou kulaté, silné a kompaktní. Srst je krátká, hustá a hladká, někdy tvrdší. Barva srsti je jednobarevná nebo jednobarevná s černou maskou nebo tlamou. Paleta barev žíhaná, červená, plavá, žlutohnědá, vždy zářivé barvy.


  

Nepovolené barvy jsou: černá, černá se znaky, trikolor, modrá, merle, lila,čokoládová,  hnědá s játrovými znaky a nestandardní jsou také modré oči.

    

Povaha plemene buldok

Anglický buldok vyniká spolehlivou, oddanou a temperamentní povahou. K lidem je obecně velmi laskavý a dobrosrdečný. Občas  trochu tvrdohlavý. Buldok se umí dokonale vžít do rodinného prostředí a celou svou rodinu miluje a nedá na ni dopustit. Navíc vyniká velkou láskou k dětem, se kterými si rád hraje a dokáže odhadnout, jak se chovat k malému dítěti i jak k dítěti odrostlejšímu. Nelze jej však pokládat za hračku pro děti. Vůči cizím lidem se zpočátku chová přezíravě a lhostejně.

Hlavně ve štěněcím věku je velice akční, rád dovádí a hraje si. Zde je potřeba trochu tyto touhy krotit, protože jako štěňátko nezná své hranice a mohl by se snadno zadýchat a přehřát, jelikož se jedná o krátkolebé plemeno.

Jako každý jiný pes potřebuje i buldok trpělivý, ale laskavý a důsledný výcvik. S tím je dobré začít již od štěněte, konkrétně od chvíle, kdy si ho přivezete domů. Výcvik v pozdějším věku je sice možný také, ale předpokládá velkou trpělivost, protože buldoci se již učí pomaleji.

Ačkoliv tito psi nepatří mezi velké sportovce, potřebují pravidelné každodenní vycházky a volný pohyb. Má rád ostatní zvířata, nebývá agresivní. Už svým vzhledem a pohledem si dokáže sjednat respekt, ale není určen na hlídání majetku. Toto plemeno potřebuje pro spokojený život milující a klidný domov. Umí být náležitě pohodlný.

DSC_0341


 Původ plemene buldok

Historie tohoto anglického národního plemene je značně hluboká, přičemž vlastní původ plemene je shodný s mastify. Buldok je vlastně jakási zmenšená, krátkonohá forma mastifa. Historie jejich původu je tedy shodná až do zřetelného oddělení obou plemen. Předky obou plemen jsou silní asijští psi, jako je tibetská doga, asyrský a babylónský válečný pes a pes molosský. Tito psi byli římskými vojáky používáni k hlídání vojenských táborů. Rozpadem římského impéria se však stopy po buldocích na dlouhá staletí ztrácejí.

První skutečnou zmínku o buldocích můžeme najít v Anglii již v raném středověku. V té době hráli buldoci svou významnou úlohu v pochybné lidové zábavě zvané „bull – baiting“, zápasy psů s býky. Pro tyto zápasy byl vhodnější menší a hbitější pes - typu buldoka, který měl býka pouze štvát, uchopit a pevně držet za mulec. Na přelomu 18. a 19. století, poté co vymizely i tyto zápasy, nastalo postupné ubývání počtu buldoků.

Bez pomoci Bena Whiteho a Billa Georgeho, kteří se významně podíleli na záchraně a obnově ztracené popularity plemene anglických buldoků, by nejspíš toto plemeno zaniklo úplně.

Jako samostatné plemeno byl buldok poprvé předveden na výstavě v roce 1859 v Birminghamu a v roce 1865 byl v Londýně přijat první standard plemene. V České republice se toto plemeno objevilo v 80. letech 20. století a ihned se stalo velice populárním.


 Využití plemene buldok

Ideální společník pro různé rodinné aktivity

  Péče o buldoka

Péče o srst nevyžaduji žádnou zvláštní pozornost, srst je potřeba občas pročesat nejlépe masážní rukavicí, v případě potřeby pejska vykoupat nejlépe veterinárním šamponem.
Zvýšenou pozornost je ovšem třeba věnovat péči o vrásky a záhyby na obličejové části. Ty je potřeba udržovat suché a pravidelně vytírat, zejména v oblasti vrásky pod očima, kde případný slzotok může způsobovat hnědnutí a vlhnutí srsti a množení kvasinek. Zde je vhodné po vyčištění do sucha aplikovat například přípravky na bázi tekutého pudru se zinkem, běžně dostupné pro ošetření dětí proti opruzeninám. Velmi vhodný je také přípravek s obsahem Clorexydermu, který velmi dobře udržuje po ošetření dané místo a vytváří na něm ochranný film. Tento seženete v prodejnách pro pejsky a na e-shopech.
Uši udržujeme čisté a kontrolujeme v běžných intervalech.
Kontrolu zaměříme také na místa pod ocáskem, kde v případě těsnějšího nasazení, mohou vznikat zapařeniny. Tyto také je potřeba ošetřovat stejně jako vrásky.
Samozřejmá je další běžná péče, jako je kontrola a případné stříhání drápků a běžná veterinární péče.

Zdraví

Anglický buldok patří ke krátkolebým plemenům a je potřeba k tomuto přihlížet.
Snáší špatně vysoké teploty a také přílišné mrazy. Při nepříznivém počasí tedy buldoky nepřetěžujte  a omezte procházky  na nutné minimum.  A na delší procházky vyrážejte opět až bude příznivé klima. V horku hrozí vážné přehřátí buldoka a dýchací potíže a v mrazu, vzhledem ke krátké mordě, hrozí nachlazení a následné respirační potíže.  
V období růstu pejska nepřetěžujte, neabsolvujte dlouhé a náročné procházky, trpí tím jeho vyvíjející se pohybový aparát. Je vhodné přidávat kvalitní kloubní výživu.
Často se vyskytuje zejména u štěňat buldoka tzv. výhřez třetího víčka – jedná se o výhřez harderovy žlázy v koutku oka. Vypadá to jako malá boulička, zduřenina. Není to nic dramatického, ale je potřeba toto vyřešit s veterinárním lékařem. Léčba není náročná.

3vicko102